Pod koniec listopada na bydgoskiej Zawiszy odbyły się mistrzostwa województwa kujawsko-pomorskiego w akrobatyce sportowej. Kolega poprosił mnie abym zajął się oprawą fotograficzną. Zrobiłem to z wielką przyjemnością. Oto krótka fotorelacja z imprezy.
środa, 12 grudnia 2012
Mistrzostwa juniorów w akrobatyce sportowej
Pod koniec listopada na bydgoskiej Zawiszy odbyły się mistrzostwa województwa kujawsko-pomorskiego w akrobatyce sportowej. Kolega poprosił mnie abym zajął się oprawą fotograficzną. Zrobiłem to z wielką przyjemnością. Oto krótka fotorelacja z imprezy.
czwartek, 6 grudnia 2012
Myślę, że ....
Jeśli nie lustrzankę, to aparat fotograficzny ma już chyba w domu każdy. Owe urządzenie pozwala na utrwalenie ważnych chwil w życiu i nie tylko. Jesliby się zastanowić firmy produkujące cyfrówki zwietrzyły w tym poważny interes.
Jeszcze niedawno trwał wieki wyścig na ,, megapiksele ,, w aparacie. 6,8,10 a nawet wiecej. Nieświadomi niczego potencjalni klijęci pokornie słuchali porad w sklepach i pewni,że dokonują trafnego zakupu dawali się skusić na ,, więcej megapikseli,,. Nie chciałbym oglądać ich min kiedy wgrywali póżniej swoje zdjęcia na komputer przekonując się, że nie są to takie cudowne urządzenia jak zapewniał pan w sklepie. Nie da się poprostu nie da upchać tak wielkiej liczby elementów światłoczułych na tak małej matrycy w zwykłej ,,małpce,, nie ponosząc tego żadnych konsekwencji. Dużo szumu, rozmazany obraz, kiepska jakość. I tak przyzwyczajamy nasze oko do miernoty. Przeglądamy setki zdjęć zrobione w niezwykłych okolicznościach, cudownych miejscach zastanawiając się gdzie te kolory, skąd to ,,mydło,, na fotografii. Dla przeciętnego zjadacza chleba który wywołuje zdjęcia w formacie 10x15 lub 13x18 lub wogóle ich nie wywołuje wystarczy na tak małej matrycy 4 - 6 megapikseli i tyle. Mniej elementów światłoczułych oznacza, że są one większe a zarazem bardziej odporne na destruktywny szum. Taką informację powinniśmy uzyskać w punkcie sprzedaży. Nie będzie to odrazu cudo techniki które powali nas z nóg ale jakość fotek będzie napewno lepsza i stosunek ceny do możliwiści aparatu na odpowiednim poziomie.
Kolejną ....
środa, 12 września 2012
Dyfrakcja - pożeracz szczegółów
Większość podręczników podstaw fotografii krajobrazowej podaje złotą zasadę - chcesz mieć dużą głębię ostrośći ( wszystko ostre na zdjęciu ) przymykaj maksymalnie przysłone. Owszem ale to nie znaczy,że wszystko będzie ostre od początku do końca kadru. Przyczyną całego zamieszania jest zjawisko dyfrakcji ( rozszczepiania się fali świetlnej przy przechodzeniu przez mały otwór ) co powoduje rozmydlanie się obrazu. Istnieje pewna granica dla każdego obiektywu zwana limitem dyfrakcyjnym poniżej której obraz staje coraz mniej ostry.
niedziela, 9 września 2012
Pałac w Ostromecku
Pałac zwany Myśliwskim zbudowany został w latach 1730-1740 r. Obok znajduje się mniejszy pałacyk - stary pałac. Otoczone są 40 hektarowym parkiem krajobrazowym w stylu barokowym. Położony jest w woj. kujawsko-pomorskim, powiat bydgoski, gmina Dąbrowa Chełmińska.
wtorek, 4 września 2012
Molo
Tym razem trochę klimatycznie, do niektórych kadrów poprostu nie pasuje kolor. Zdjęcie to uważam za najlepsze tych wakacji.
Nie lada wyzwaniem było zrobienie fotki pustego molo w środku sezonu wypoczynkowego w Gdyni. Nikt mi już nie powie, że nie ma rzeczy niemożliwych :-)

Nie lada wyzwaniem było zrobienie fotki pustego molo w środku sezonu wypoczynkowego w Gdyni. Nikt mi już nie powie, że nie ma rzeczy niemożliwych :-)

niedziela, 2 września 2012
Awaria pod żaglami.
Wyprawa ta to był prawdziwy spontan. Najpierw było pytanie ,, Jedziemy ? ,, , potem szybki telefon do Bosmana i nazajutrz byliśmy już z kolegą nad Zalewem Koronowskim. Rzut okiem na wysłużoną już jednostkę typu NESCH, stawianie żagli no i w końcu odbijamy od kei. Ze wstępnej obserwacji nieba zapowiada się ku naszej uciesze sielankowe żeglowanie. Jednak po południu wzmaga się wiatr i nagle baaaaach !!!!!!! - zrywa się achtersztag. Na myśl o tym ,że zaraz może przewrócić się maszt serca podskakują nam do gardeł. Szybka decyzja - zrzucamy żagle i na silniku płyniemy do brzegu ,a potem zobaczymy. Odpalamy silnik i kolejna niespodzianka, zerwany klin na śrubie. No to fajnie pozostaje cofnąć się do epoki średniowiecza i pomachać trochę wiosłami. Ponieważ jestem młodszy :-) wiec do mnie należy pagaj, a kolega siada za stery. Na brzegu dokonujemy naprawy przy pomocy tego co mamy (a zawsze zabieram ze sobą reklamówkę narzędzi i śrubek) i płyniemy dalej. Reszta dnia upływa nam na halsowaniu od prawego brzegu do lewego, pogaduchach i ładowaniu ,,akumulatorów,, bo jakoś szybko minęły te wakacje i mało było czasu na odpoczynek.
Wyprawę rejestrowałem przy pomocy GPS w telefonie i wyszło :
Wyprawę rejestrowałem przy pomocy GPS w telefonie i wyszło :
środa, 25 lipca 2012
Most fordoński
Z powodu braku czasu na hobby, zamieszczam zdjęcia wygrzebane z archiwum. Przedstawiają odbudowany po wojnie most drogowo-kolejowy w Bydgoszczy. Jego historia sięga 1893 r. i tworzy przeprawę przez rzekę Wisłę. Ma tylko :-) 1 km. długości. Piękna konstrukcja, sami zobaczcie.
wtorek, 3 lipca 2012
Kalibracja monitora
Programów do obróbki graficznej
zdjęć jest na mnóstwo poczynając od poczciwego Gimpa przez CorelPainta do
profesjonalnego Photoshopa. Stopień zaawansowania jest u nich różny jednak
podstawowe funkcje jak nasycenie, jasność, kontrast, ostrość, balans kolorów
wszystkie z nich posiadają. Można więc spokojnie usiąść i spróbować wycisnąć ze
zdjęcia ostatnie soki. Jest tu pewna zależność, że ilość spędzonego czasu
przekłada się na jakość zdjęcia. Coraz bardziej wnikając w każdy piksel na
monitorze i poddając go odpowiedniej obróbce można sprawić ,że każdy oglądający
fotkę wpadnie w zachwyt (pomijając kwestie tego co znajduje się na zdjęciu).
Czyżby ?
piątek, 29 czerwca 2012
Port rybacki Gdynia Orłowo
Bardzo skromne miejsce gdzie cumują trzy kutry rybackie. Obok znajduje się restauracja w której serwują świeżutkie ryby prosto z morza. Okolica przesiąknięta historią i utrzymana w klimacie starego portu rybackiego. Na początku XX wieku wypoczywał tu i tworzył S. Żeromski, przypomina o tym poświęcona mu kawiarenka-muzeum. Nieopodal przepiękny klif, z którego rozpościera się panorama na Sopot.
Jachty
Co roku jestem na wakacjach w trójmieście i co roku odwiedzam porty żeglarskie. Muszę przyznać, że spacer po takim miejscu to prawdziwy raj dla fotografa. Jachty pięknie sklarowane, dopieszczone w każdym calu zgodnie z zasadami etyki żeglarskiej. Szkoda tylko że nie ma możliwości sfotografowania ich na pełnym bajdewindzie, przy postawionych żaglach. No cóż jak sie nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :-)
czwartek, 14 czerwca 2012
Fotografia w kuchni
Próba zmierzenia się z fotografią artystyczną. Projekt narodził się tydzień temu. Zadanie polegało na zrobieniu kilku dobrych ujęć o charakterze kulinarnym. Możliwości trochę ograniczone, ale nie wyczerpałem jeszcze wszystkich pomysłów tak więc za jakiś czas ciąg dalszy.
poniedziałek, 4 czerwca 2012
Sesja z Eweliną
Długo planowana sesja zdjęciowa. Ewelina jest ostatnio bardzo zapracowana, w końcu jednak znalazła czas na zdjęcia plenerowe. Ukłony za poświęcenie - trzeba było wcześnie wstać i przygotować się.
Zdjęcia B&W w klimacie retro. Zastosowałem lampę błyskową z dyfuzorem dla redukcji kontrastu. Mimo wczesnej pory występowały mocne cienie.
Wrażenia po sesji pozytywne, wkrótce planowana kolejna.
Zdjęcia B&W w klimacie retro. Zastosowałem lampę błyskową z dyfuzorem dla redukcji kontrastu. Mimo wczesnej pory występowały mocne cienie.
Wrażenia po sesji pozytywne, wkrótce planowana kolejna.
sobota, 2 czerwca 2012
Air Fair 2012 - wszystko dla lotnictwa
Dzisiaj kilka migawek z Air Show w Bydgoskich zakładach lotniczych. Hitem był Blackhawk w wersji S 70 I oraz potężna maszyna transportowa Hercules. Mnie osobiście urzekły małe samoloty dwuosobowe. Przyprawiają o zawrót głowy na myśl o tym co można z nimi wyprawiać w powietrzu. Zapraszam do obejrzenia.
poniedziałek, 28 maja 2012
Porządne szkło to podstawa, czyli trochę techniki
Po jakimś czasie fotografowania obiektywem kitowym każdy dochodzi do przekonania, że daleko mu do doskonałości. Zdjęcia wydaja się nienaturalnie mgliste, a niedoskonałości optyczne psują i rażą kazda odbitkę. Trzeba się sporo napracować w Photoshopie żeby wady te wyeliminować. Do tego dochodzi kiepska jakość wykonania i powiększające się luzy w miarę korzystania ze szkła. Jeśli nasze fotki mają być ,, czyste ,, i zależy nam na detalach to nie ma mocnych - trzeba zainwestować.
czwartek, 24 maja 2012
Plener ślubny Mirki i Łukasza
Pierwsze poważne podejście do sesji plenerowej.Zdjęcia wykonane w kwietniu na spokojnie 2 dni po weselu. Wszyscy wyspani, wypoczęci. Świetna wspópraca pary młodej - serdecznie pozdrawiam.
wtorek, 22 maja 2012
poniedziałek, 21 maja 2012
Subskrybuj:
Posty (Atom)